Odunpazarı Evleri

Eskişehir‘in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı ilçesinde yer alan Odunpazarı Evlerişehrin dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer alıyor.

Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içinde bulunduğu pek çok gezgin tarafından övgüyle bahsedilen evler günümüzde şehrin turizminde büyük öneme sahip. Benim de Eskişehir’de en sevdiğim noktalardan olan bu evleri bu yüzden Eskişehir gezilecek yerler listemizde üst sıralarda yer vermek istedim.

Tarihi evlerin yer aldığı Odunpazarı semti Eskişehir’in en eski yerleşim yeri. Hikayeye göre Eskişehir’e ilk gelenler bir tane Odunpazarı’na bir tane de Porsuk Çayı‘nın olduğu merkeze ciğer asarlar. Bu noktaya asılan ciğerin daha geç bozulduğunu gördüklerinde ise buraya yerleşirler.

Şehrin bu eski yerleşim yerinde yer alan yapılarda Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimleri yansıtılmıştır. Geleneksel Osmanlı mimarisini taşıyan bu evler iki çoğunlukla iki katlıdır. Alt katlarında hol, mutfak depo gibi bölümler bulunurken, aynı zamanda genellikle arka bahçeye çıkan kapılar da buradaki hol bitiminde yer almaktadır. Üst katlarında ise odalar bulunur. Bugün evlerin mimari yapısının zarar gördüğü bilinse de halen eski biçimini muhafaza etmiş yapılar da bulunmaktadır.
 

Uzun yıllar halkın konaklamasına hizmet veren bu yapıların bir kısmı zamanla yıpranmış ve harabe görünümü almaya başlamıştı. Yakın zamanda belediyenin yaptığı başarılı restorasyon çalışmalarının ardından bu eski evler yeni görünümüne kavuşturulmuş olup, evlerin yer aldığı Odunpazarı Semti şehrin en turistik noktalarından biri halini aldı.

Günümüzde bu semtte yer alan evlerin büyük çoğunluğu halen konaklama amacıyla kullanılsa da restore edilen yapılarda birçok müze, kafe, restoran ve butik otel de yer alıyor.

Tarihi Odunpazarı Evleri arasında gezerken dinlenmek için restore edilen ve kafeye dönüştürülen bir yere girip kafenin bahçesinde dinlenebilir, bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Odunpazarı evleri arasında dolaşırken her sokağın ayrı bir atmosfere sahip olduğunu göreceksiniz. Kimi dar sokaklarda kafelerin sandalyeleri sokaklara taşarken kimi sokaklarda ise hediyelik eşya dükkanları sokakları dolduruyor.

Bu sokaklardan kendinize ve sevdiklerinize Eskişehir hatırası olarak satın alabileceğiniz birçok güzel hediyelik eşya seçeneğinin olduğu görebilirsiniz. Alışveriş için Atlıhan El Sanatları Çarşısı’na, Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisindeki El Sanatları Çarşısı‘na ve bölgede yer alan Arasta Çarşısı‘na da göz atabilirsiniz.

Kısacası Tarihi Odunpazarı Evleri arasında gezip dolaşmak bana göre Eskişehir’de yapılması gereken şeyler arasında en üst sıralarda geliyor. Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri arasında gezmek bence oldukça etkileyici. Üstelik fotoğraf meraklıları bölgede bolca fotoğraf da çekip keyifli vakit geçirebilir.

Tarihi Odunpazarı Evleri’nin arasında gezerken adeta tarih içinde bir yolculuğa çıkmış gibi hissedersiniz. Şehrin en eski yerleşim alanı olan bu bölgede günümüzde birçok önemli tarihi ve turistik yapı bulunuyor. Bölgede yer alan;

 • Kurşunlu Camii ve Külliyesi
 • Lületaşı Müzesi
 • Atlıhan El Sanatları Çarşısı
 • Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
 • Eskişehir Balmumu Müzesi
 • Şelale Park
 • Osmanlı Evi
 • Cumhuriyet Tarihi Müzesi
 • Alaaddin Cami
 • Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesi
 • Arasta
 • Şeyh Edebali Türbesi‘ni

Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Bunlar dışında Odunpazarı’nda daha onlarda konak, cami, türbe ve çeşme yer alıyor.

Bölge hakkında detaylı bilgileri Odunpazarı gezilecek yerler yazımızda okuyabilirsiniz. Şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerleri Eskişehir gezilecek yerler, şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi ise Eskişehir’de nerede kalınır?başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Tarihi Odunpazarı Evleri’nin olduğu bölgeye şehrin her köşesinden ulaşım son derece rahat. Şehir genelinde çalışan belediye otobüslerinin ana duraklarından biri burası. Bunun dışında tramvay yine toplu taşımada tercih edebileceğiniz araçlardan. “Atatürk Lisesi” adlı tramvay durağında inip 5 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Eğer bölgeye kendi aracınız ile ulaşmayı planlıyorsanız arabanızı Kurşunlu Camii ve Külliyesi‘nin olduğu alana park edebilirsiniz. Taksi ile gelmek isteyenler şehrin merkezinden buraya 10-20 dakika arasında 10-20 TL ücret karşılığında gelebilirler. Yine buraya Eskişehir tren istasyonunundan dümdüz yürüyerek 15-20 dakikada buraya ulaşmak mümkün.

 
 
Yol Tarifi Al

Paylaş

Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için bu sitede çerez kullanılmaktadır. Detaylı Bilgi Kabul Ediyorum