Sazova Parkı

Sazova Parkı ya da tam adı ile Bilim, Sanat ve Kültür ParkıEskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük ve en güzel parklarından bir tanesi. 

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan ve yaklaşık 400.000 m2 alan üzerine kurulu olan yer sahip olduğu tasarım ve içinde barındırdığı yapılar ile ülkemizin en özgün parkları arasında gösteriliyor. Park içerisinde yer alan çok çeşitli yapı ve etkinlik alanları ile büyük küçük her yaştan gezginin gün boyu eğlenceli vakit geçirebileceği yer özellikle şehre ilk gez gelenlerin mutlaka Eskişehir gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer almalı.

İlk olarak parkın konumu ve ulaşımından bahsedelim. Sazova Parkı şehrin batı kıyısında, Eskişehir-Kütahya karayolu üzerinde yer alıyor. Yeni Eskişehirspor Stadyumu’nun hemen yanında yer alan parka ulaşım son derece rahat.

Eğer taksi ya da kendi aracınız ile parkın olduğu alana gidecekseniz parkın iki ucunda yer alan otoparkları tercih edebilirsiniz. Parkın dışında, Yeni Eskişehirspor stadyumu tarafında yer alan otoparka aracınızı park edip bu noktadan Sazova Parka yürüyebilirsiniz. Otoparkın gün boyu park ücreti 3,5 TL. Sazova Park’ın içerisinde de ufak tefek parklar var ama en rahat olanı bu bahsettiğim yer. Eğer şehir merkezinden, Porsuk Çayı ya da Odunpazarı Evleri‘nin olduğu bölgeden parka taksi ile gitmeyi planlıyorsanız yolculuk trafiğe göre en fazla 10-20 dakika arasında sürecek olup taksi ücreti de 15-20 TL civarında tutacaktır.

Sazova Parkı’na toplu taşıma ile ulaşmak oldukça kolay. Odunpazarı Evleri‘nin olduğu bölgeden 11 ve 17 numaralı belediye otobüsleri ile ya da şehir merkezindeki eski stadyumun  arka köşesinde yer alan minibüs durağından 16 ve 38 numaralı minibüsler ile parka ulaşabilirsiniz.

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nın giriş ücreti bulunmuyor. Yalnız parkın içinde yer alan çeşitli bölümler ücretli. Bu yerlerin bir kısmını gezmeyi planlıyorsanız ücretler ve ziyaret bilgileri hakkında detayları yazının devamında okuyabilirsiniz.

Eskişehir’in en önemli gezi noktalarından olan Sazova Parkı içerisinde birçok önemli yapı yer alıyor. Masal ŞatosuKorsan GemisiYapay GöletHayvanat BahçesiEti Sualtı Dünyası, Bilim ve Deney MerkeziSabancı Uzay EviTürk Dünyası Bilim, Kültür MerkeziEsminyatürkamfi tiyatro, çeşitli oyun parkları, kafe, restoranlar ve hediyelikçiler park içerisinde görebileceğiniz önemli noktalardan.

Sazova Parkı’nda yer alan tüm bu gezi noktalarını dolaşmak abartısız tüm gününüzü alabilir. Üstelik Bilm, Deney MerkeziSabancı Uzay Evi ve Masal Şatosu gibi noktalarda belirli saatlerde düzenlenen tur ve gösterimler için parkın kalabalık olduğu günlerde bilet veya yer bulamama sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle tavsiyem önce yazı boyunca anlatacağım parkı bölümlerini inceleyin. Hangilerini görmek isteyeceğinize karar verin bir gezi planı oluşturun. Parkın en olumsuz özelliklerinden bir tanesi çoğu önemli yerin saat 17.00-18.00gibi kapanıyor olması. Yaz ayaları gibi gündüzlerin uzun ve sıcak olduğu dönemlerde bu durum sıkıntı olabiliyor.

Sazova Parkı’nın en ünlü yapılarının başında Masal Şatosu geliyor. Günümüzde şehrin simge yapıları arasında gösterilen bu şato içerisinde çocuklar için özel rehberli turların düzenlendiği çeşitli gösteriler, Sazova Parkı’nı seyredebileceğiniz bir seyir terası, kendinize ve sevdiklerinize hatıra bir şeyler alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları ile biraz dinlenip soluklanabileceğiniz kafe yer alıyor.

 

Tasarım olarak Disneyland‘ı andıran Masal Şatosu Türkiye’de bulunan en önemli kule ve tarihi yapılardan izler taşıyor. İstanbul’daki Galata Kulesi ve Antalya’daki ünlü Yivli Minare, Masal Şatosu’nun mimarisine ilham veren yapılardan bazıları.

Öncelikle Masal Şatosu’nu ziyaret etmek istiyorsanız ziyaret saatlerine dikkat etmeniz gerekiyor çünkü şato hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu ise 10.00-17.15 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Uzun yaz günlerinde bu durum biraz sıkıntılı.

Eğer Masal Şatosu’nu gezmek isterseniz 2 seçeneğiniz var. İlki seans dışı olup şatonun giriş katını, kafeteryasını ve seyir terasını ziyaret edebilirsiniz. Giriş katında hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra çocukların ilgisini çekebilecek çeşitli masal kahramanlarının da heykelleri var. Bu ziyaretin giriş ücreti yetişkinler için 3 TL iken öğrenci ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için 2 TL.

Masal Şatosu’nu gezebileceğiniz ikinci seçenek ise özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği rehberli turlar. Turlar iki çeşit. Biri her yaştan ziyaretçilere diğeri ise yalnızca çocuklar için. Çocuklar için olan turda çocuk başı bir veli de tura katılabiliyor. Bu turlarda veliler genellikle çocuklarından ayrı olarak dolaşıyor. Böylece hem diğer çocuklar ile birlikte etkileşimde olmaları sağlanıyor hem de tur boyunca yaşatılan masal atmosferi daha gerçekçi sunuluyor.

Masal Şatosu içerisinde düzenlenen rehberli turlar yaklaşık 30-35 dakika sürüyor ve bu süre içerisinde çocuklara masal dünyası içerisinde olmaları sağlanıyor. Turu düzenleyen rehberler çocuklara bir hikaye anlatılıyor ve tur boyunca o hikayedeki olay çözülmeye çalışılıyor.

Şu an Temmuz 2017 itibari ile 3 seçeneğiniz var.

  • Bir Varmış Bir Yokmuş (Midas Altın Dokunuş hikayesi, Nasreddin Hoca fıkraları…)
  • Masal İçinde Masal (Dede Korkut Çadırı, Keloğlan…)
  • Gizemli Yolculuk (5-11 yaş aralığında çocuklar masal kahramanı oluyor…)

Seanslarda giriş ücreti yetişkinler için 10 TL iken indirimli bilet 5 TL‘dir.

Sazova Parkı’nda dikkat çeken bir diğer yapı ise yapay gölet yanında yapılan bulunan Korsan Gemisi. Atlas Okyanusu’nu aşan gemilerden olan May Flower’ın tasarımına sahip olan gemiyi gezerken kaptan köşkü, zindan, mürettebatın hamakları ile kileri görebilirsiniz. Korsan Gemisi’nin giriş ücreti yetişkinler için 3 TL iken çocuklar ve 65 yaş üstü için 1,5 TL. Gemiyi 09.30-21.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nın orta kısmında yer alan yapay gölet parka ayrı bir hava katıyor. Burada zaman zaman çeşitli spor etkinlikleri düzenleniyor. Gölette yüzen ördekler çocukların özellikle ilgisini çekiyor. Eğer yanınızda kraker türü bir şeyler götürürseniz hayvanları besleyebilirsiniz.

 

Yol Tarifi Al

Paylaş

Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için bu sitede çerez kullanılmaktadır. Detaylı Bilgi Kabul Ediyorum