Kent Park

KentparkEskişehir’in en güzel ve popüler parklarından bir tanesi. Porsuk Çayı‘nın kenarında Gökmeydan Mahallesi’nde kurulu olan park aynı zamanda Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Saatleri’nin karşısında yer alıyor. Parkın Eskişehir gezilecek yerler listemizde yer almasının en büyük nedenlerinden bir tanesi Türkiye’nin ilk yapay plajına da ev sahipliği yapması.

 

Toplam 300.000 m2 lik alana sahip sahip olan parkta yapay plaj dışında, açık yüzme havuzları, restoran ve kafeler, hediyelik eşya satışı yapılan büfeler, at binme alanları, çocuklar için oyun grupları ve büyük bir yapay gölet bulunuyor.

Yapay gölette kuğular ve balıklar yer alıyor. Özellikle çocuklu ailelerin keyifli vakit geçirebilecekleri gölet çevresinde bir de restoran yer alıyor. Biraz soluklanıp bir şeyler yiyip içmek isterseniz burada oturabilirsiniz.

 

Kentpark’ın ülke çapında ünlü olmasının nedeni park içerisinde Türkiye’nin ilk yapay plajına ev sahipliği yapması. Denizi olmayan bir şehirde plaj yapılması fikrinin ardından yer olarak içinden Porsuk Çayı da gelen Kentpark seçilmiş ve çaya yakın bir alanda gerçek deniz kumu kullanılarak plaj yapılmış.

İlk açıldığı dönemde uzunca bir süre medyanın da yoğun ilgi gösterdiği yapay plajın içerisinde yüzme havuzları da bulunuyor. Yapay plaja genellikle genç yaştaki ziyaretçiler ilgi gösterse de bu alan içerisinde aileler için de özel alan bulunuyor. Özel girişin yapıldığı bu bölümde çiftler ve çocuklu aileler rahatlıkla güneşlenebilir ve plaja girebilir.

Yapay plaj 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Plajın giriş ücreti 15 TL. Plaj içerisine su harici yiyecek, içecek sokulması yasak.

Sakarya Irmağı’nın önemli kolu olan Porsuk Çayı, Kentpark’ın içinden de geçiyor. Parkın üst kıyısında yer alan Porsuk Çayı çevresinde yürüyüş yapabilir, burada oturup dinlenebilirsiniz. Hatta bu bölümde balık tutanları seyredebilir, yanınıza olta götürüp siz de balık tutabilirsiniz.

Kentpark’ın yoğunluğu bu kısma geldiğinizde bir anda azalıyor. Kafa dinlemek biraz yürüyüş ve spor yapmak için çok güzel bir alan.

 

Eğer çok fazla abartmadan yanınızda ufak tefek yiyecek içecek getirirseniz burada yer alan banklara oturarak hatta Porsuk Çayı kenarındaki çimlere oturarak doğa içinde kafanızı dinleyebilirsiniz.

Her parkta olduğu gibi Kentpark’ın da çocuklar için en eğlenceli kısımlarının başında çocuk oyun grupları geliyor.

 

Kentpark’a adım attığınız anda parkta yer alan birçok heykel dikkatinizi çekecektir.

 

Kentpark’n yürüyüş alanları çevresinde büfeler, hatta hediyelik eşya satışı yapılan çeşitli dükkanlar bile var. Buradan kendinize ve sevdiklerinize çeşitli eşyalar alabilirsiniz.

 

skişehir’in en popüler caddelerinden olan Kentpark, “Şeker Mahallesi, Sivrihisar-2 Caddesi 26120 Eskişehir Türkiye” adresinde yer alıyor.

Eğer parka toplu taşıma ile gitmek isterseniz parkın hemen karşısında yer alan otobüs terminali size çok yardımcı olacaktır. Burada yer alan tramvay durağı üzerinden şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer parka kendi aracınız ile gitmeyi planlıyorsanız merkezden 15 dakikalık bir zamanda parka ulaşabilirsiniz. Kentpark’ın dışında otopark var. Burada gün boyu park ücreti 3 TL.

 

Yol Tarifi Al

Paylaş

Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için bu sitede çerez kullanılmaktadır. Detaylı Bilgi Kabul Ediyorum