Porsuk

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk ÇayıEskişehir’in önemli simgelerinin başında geliyor. Şehrin ortasından geçen Porsuk’un kuzeyinde Tepebaşı; güneyinde ise Odunpazarı ilçesi yer alıyor. Porsuk aslında Eskişehir’in bir çok noktasından geçse de son zamanlarda Eskişehir tanıtımlarında sıkça görmeye alışkın olduğumuz gondol fotoğrafları aslında halk arasında KöprübaşıAdalar olarak adlandırılan bölgede çekiliyor. Burası Porsuk Çayı’nın en ünlü ve turistik olduğu kısım.

Şehir merkezinde kabaca Atatürk Caddesi, Şair Fuzili Caddesi ile Doktorlar Caddesi arasında kalan ve Porsuk Çayı’nın geçtiği alan ise halk arasında “Adalar” olarak adlandırılıyor. Bu bölgede birçok kafe, restoran ve otel yer alıyor.

Eskişehir gezilecek yerler listemizin olmazsa olmaz yerlerinden olan Adalar Bölgesi hareketli yaşantısı ile ünlü. Porsuk’un çevresine kurulu olan kafe ve restoranlar, gece gündüz bu bölgenin çok hareketli olmasında etken. Üniversite öğrencileri başta olmak üzere yerli halk tarafından da yoğun ilgi gören bölgede sevdiklerinizle birlikte oturabilir, Porsuk’a karşı bir şeyler içebilirsiniz. Şehre özgü kafelerin yer aldığı bölgede Starbucks gibi ünlü markaları da bulabilirsiniz. Her tarz ve kalitede mekanların yer aldığı kafelerde bir şeyler yiyip içmeniz de mümkün.

Eğer kafe ve restoranlar sizi çok cezbetmiyorsa üniversiteli gençliğin yaptığı gibi yanınıza ufak tefek bir şeyler alıp su boyunca çimlere uzanıp keyif yapabilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğrafta gözüken yer eski Tepebaşı Belediyesi binası. Köprübaşı olarak adlandırılan yerde yer alan bu bina Eskişehir’in önemli alışveriş caddelerinden İki Eylül Caddesi ile Doktorlar Caddesi‘nin bir nevi kesişim noktasını oluşturuyor. Gondol turlarının bir kısmı bu bölgede yapılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan başarılı islah çalışmalarının ardından Porsuk Çayı kötü görünümünden kurtarıldı ve uzun yıllar önce olduğu gibi temiz bir görünüme kavuştu. Yapılan çalışmaların ardından özellikle havaların güzel olduğu dönemlerde Porsuk üzerinde gondol ve bot turları düzenleniyor. Venedik’teki gondol turlarını andıran turlar cüzi bir ücret karşılığında yapılıyor. Gondol turları Köprübaşı olarak da bilinen ve Eski Tepebaşı Belediyesi binasına doğru olan yerden yapılıyor.

Esbot adı verilen bot seferleri ise hem turistik hem de ulaşım konusunda hizmet veriyor. Porsuk Çayı boyunca birkaç adet durağın yer aldığı bot turlarına Porsuk ile Doktorlar Caddesi birleşimi olan noktadan da binebilirsiniz. (Doktorlar Caddesi’ndeki meşhur muhabbet eden kadın heykellerinin olduğu giriş noktasında.)

Turistik seferler Köprübaşı ile Tülomsaş arasında yapılıyor. Bunun dışında şehrin güzel parklarından olan Kentpark’a da yine Köprübaşı’ndan kalkış ve varışlı bot seferleri düzenleniyor. Eskişehir’den ayrılmadan önce mutlaka gondol ya da bot turuna katılın.

Yalnız gondol turlarında da bot turlarında çok fazla beklendi içinde olmayın. Özellikle gondol turları genellikle fotojenik bir görüntü oluşturuyor. Seferler gerçekten kısa sürüyor. Ama Eskişehir’e gelip de Venedik‘teki gibi gondol, Amsterdam‘daki gibi de bot turu imkanına sahip olmak bölgeyi popüler kılıyor. En azından Anadolu topraklarında bu gibi bir tur yapmak insana kısa süreli de olsa bir keyif veriyor bence.

Yazı başında da belirttiğim gibi Porsuk Çayı boyunca birçok kafe ve restoran var. Bölgede StarbucksBurger King ve McDonald’s gibi ünlü markaların şubelerini bulabileceğiniz gibi biraz da lokal ama şirin kafeleri de bulabilirsiniz. Özellikle Travellers Cafe seyahat etmeyi sevenlerin hoşlanabilecekleri seyahat temalı bir kafe. Yalnız bu kafede fiyatlar çok da ucuz değil. Bunun dışında bölgede gerçekten çok cüzi rakamlara yiyip içebilirsiniz. Özellikle güne bu noktada güzel bir kahvaltı yaparak başlayabilirsiniz.

Kafe ve restoran dışında bölgede birçok nargile kafe de yer alıyor. Özellikle havanın güzel olduğu mevsimlerde Porsuk Çayı’na karşı nargile ve çay keyfi yapmak eğlenceli olabilir.

Porsuk Çayı’nın en popüler noktası olan Adalar Bölgesi ulaşım bakımından rahat bir yer. Eğer toplu taşıma ile bölgeye gidecekseniz tramvayı tercih edebilirsiniz. Bölgede “İsmet İnönü” ve “Çarşı” adında iki tramvay durağı var. “İsmet İnönü” tramvay durağı Doktorlar Caddesi üzerinde bulunuyor. Burası Porsuk Çayı’nın hemen paralelinde. Tramvay durağından bu boyuna geçmek yürüyerek 2 dakika.

Çarşı” tramvay durağı ise İki Eylül Caddesi üzerinde bulunuyor. Buradan yürüyerek 5-10 dakika içerisinde su boyuna ulaşabilirsiniz.

Eğer bölgeye kendi aracınız ile gidecekseniz Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Caddesi üzerindeki ücretli park noktalarına aracınızı koyabilirsiniz. Bu noktada park yeri bulmak biraz sıkıntılı. Kanatlı Alışveriş Merkezi‘nin ara sokağında yer alan katlı otoparkı da tercih edebilirsiniz. Yalnız bu otopark çok kolonlu. Usta şoförlerin girmesini tavsiye ederim. Yine Kızılcıklı Caddesi’nin paralelinde ara sokakta yer alan Madame Tadia Oteli‘nin hemen karşısında yer alan ufak toprak belediye otoparkına koyarak yürüyerek 5 dakikada su boyuna geçebilirsiniz.

Porsuk Çayı’nın yer aldığı Adalar bölgesi Eskişehir Tren Garı‘nın hemen yakınında. Gardan indikten sonra 5-10 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

 

Yol Tarifi Al

Paylaş

Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için bu sitede çerez kullanılmaktadır. Detaylı Bilgi Kabul Ediyorum